Срібні струни України та В’єтнаму

15 травня 2015

     З давніх-давен в українців існувало три символи, що були невід’ємною частиною держави: калина, тризуб і бандура. Калина – символ вірності та чистоти, тризуб – сміливості, волі та незалежності, а бандура – вільної душі.

      Цікаво, що найбільш подібним до нашої бандури є в’єтнамська цитра або "дан чань" (Đàn tranh), яка посідає одне з центральних місць у національній музиці цієї країни. В’єтнамський "дан чань" пішов від китайської цитри, вперше з’явився в древній столиці Хюе, де жінки грали на ній для королівської родини і де її до сих пір вважають символом міста.

     Бандура вважається дуже старовинним національним струнно-щипковим інструментом. І вона невпинно змінювалася і вдосконалювалася. Старі бандури мали 12-25 струн, на сучасних – вже 53-64, кожна з яких таїть чарівне звучання. Розрізняють харківський та чернігівський спосіб гри.

     Цей інструмент має виконавські можливості, подібні до фортепіано: можна грати всіма десятьма пальцями й видавати акорди. Сьогодні його технічні можливості дозволяють включати в репертуар твори фольклорного мистецтва, і світову класику, і композиції інших музичних напрямків. Не дивно, що вже майже півстоліття в’єтнамські студенти вивчають українську бандуру, що багато в чому нагадує їх національні інструменти.

     Дан чань має довгий корпус із сталевими струнами (розрізняють інструмент на 17, 19, 21 або 22 струн), кілками та розвідними мостами, що розташовані на вершині корпуса. Грають на ньому обома руками, а звук дуже подібний до фортепіано.

     Бандура і цитра використовуються сольно, так і у складі ансамблів – тріо, капели та оркестру народних інструментів.

     Бандура – популярний інструмент серед молодого покоління українців. Молодий бандурист Ярослав Джусь – півфіналіст шоу "Україна має талант" – довів, що бандура – справжня королева інструментів, яка чудово звучить сольно і може відтворити, що завгодно – від музики Бітлз до Металіки. А в руках бандуриста-новатора Георгія Матвіїва бандура з легкістю замінює бас-гітару і навіть ударні     Творять диво на в’єтнамській цитрі й музиканти з цієї країни Південно-Східної Азії.