Дивовижний підземний світ, виявлений випадково

20 квітня 2015

     У серці джунглів В’єтнаму ховається печера Шондонг (Hang Sơn Đoòng) – дивовижне по красі творіння природи, найбільший відомий на сьогоднішній день природний підземний комплекс. Її розміри вразять будь-кого: ширина складає близько 150 метрів, а висота – 200 метрів. В середині печери тече повноводна підземна річка. Крім того, вона є частиною системи, що складається з більш ніж 150 печер. Довжина цієї системи понад 6,5 км, які до кінця ще не вивчені. Наразі Шондонг вважається найбільшою печерою в світі і занесена до Книги рекордів Гіннеса.

     Печера розташована у 500 км на південь від Ханоя на території Національного парку "Фонг-Ня-Ке-Банг" біля кордону з Лаосом. Вперше вхід до цього унікального місця, яке називають Печерою підводної річки, випадково виявив у 1991 р. місцевий житель на ім’я Хо-Хань. Тоді його увагу привернули шум підземної річки, яка додавала свої звуки до завивання вітру, роблячи звукову атмосферу на вході страхітливою. Фермер не ризикнув заглянути всередину, а потім не зміг знайти це місце знову – непрохідні джунглі і гори заважали. Тільки в 2009 р. після кількох марних спроб для групи британських спелеологів знову відкрилися брами у підземне царство.

001.jpg

son-doong-cave.jpg

     Як вже зазначалося, розміри  печери настільки великі, що теоретично всередині неї можна літати на літаку і повітряній кулі або умістити вулицю сучасного міста зі хмарочосами. Печера відразу потрапила в книгу рекордів Гіннеса.

peschera-001.jpg

peschera-002.jpg

     Шондонг утворилася в гірському масиві вапнякових порід. Близько 2 мільйонів (за іншими даними – 5 млн) років тому стався обвал, загородивши дорогу річці Рао Туонг. Не побажавши міняти свого напрямку, водний потік став прокладати собі шлях розмиваючи гірські породи і створюючи фантастичне підземне царство з мережі підземних лабіринтів. Під час посушливих місяців річка перетворюється на невеличкий струмок. Але коли починається сезонна повінь, річка знову стає величезною. У деяких місцях підземна річка виходить на поверхню.

peschera-004.jpg

peschera-005.jpg

     Найдивнішим місцем печери Шондонг є гігантський прохід в центральній частині – завдовжки більше 5 км, до 200 м у висоту і 150 м завширшки. Печера настільки грандіозна, що володіє власним кліматом, флорою і фауною. У неї є свої непрохідні ліси, джунглі, озера, річки, пляжі і навіть хмари! У печері живуть комахи, змії, гризуни, мавпи і птиці.

peschera-006.jpg

peschera-007.jpg

peschera-008.jpg

0_78395_12d910c4_XL.jpg

     У дальньому кінці величезного проходу знаходиться вражаюча Велика В'єтнамська Стіна. Ця крута і слизька монолітна скеля блокує проходи всередині печери і була подолана дослідниками тільки в 2010 р. і лише тоді вони змогли досягти кінця печери. Проте бічні проходи досі залишаються незвіданими.

peschera-009.jpg

peschera-010.jpg

peschera-011.jpg

peschera-012.jpg

peschera-013.jpg

      Переважно в печерах знаходяться реліквії з історичних епох, наприклад наскальні малюнки або інші сліди діяльності людини, проте в Шондонзі нічого подібного не виявлено. Однак ця печера має свої власні дивовижні наскальні орнаменти.

peschera-014.jpg

     Багато тисяч років краплі води, насиченої вуглекислим газом, розчиняли камінь, створюючи прекрасні завіси гігантських натічних утворень.

peschera-015.jpg

     Неподалік від Великої В'єтнамської Стіни дослідники виявили великі поглиблення у вапняку, забиті печерним перлами. Цей рідкісний вид перлів росте сам по собі в калюжках вапняної води. Його склад мало відрізняється від перлів, що вирощують молюски, але він не має красивого перламутрового блиску. Проте – це рідкісне природне явище, тому розсип таких перлів завжди представляє великий інтерес для спелеологів. Їх величина досягає розмірів грейпфрута, тому вони вважаються найбільшими у світі.

peschera-016.jpg

peschera-018.jpg

      У печері Шондонг є два величезні стельові провали. Один з них називається "Бережися динозаврів!", оскільки нагадує зовсім інший світ з далеких часів. Він також цікавий дуже високим водоспадом. Інший карстовий провал в даху печери тоне в прекрасних джунглях, тому названий "Едемський сад". Тут висота дерев сягає 30 метрів.

peschera-019.jpg

     Деякі сталагміти Печери гірської річки досягають понад 70 м у висоту і відомі як найвищі у світі. Гігантські сталагміти у променях світла схожі на кам'яні кактуси. Це місце спелеологи так і назвали – Сад кактусів.

peschera-020.jpg

peschera-021.jpg

peschera-022.jpg

peschera-023.jpg

son_doong_cave.png-20.jpg

     Там, де в печеру пробивається достатньо світла, вапнякові уступи покриті суцільним килимом ніжної зелені.

peschera-024.jpg

peschera-025.jpg

     Під час війни з США північно-в’єтнамські солдати активно використовували печери як укриття від бомбардувань. Сьогодні на місці воронок від розривів снарядів утворилися ставки.

peschera_hang_son_doong.png-2.jpg


      Щоб зберегти цей унікальний природний об’єкт в 2001 р. був створений національний парк Фонгня-Кебанг, який з 2003 р. занесено до Світової спадщини ЮНЕСКО. Зараз це місце є однією з найбільш відвідуваних природних памяток Вєтнаму, щорічно тут бувають тисячі туристів і мандрівників.